Anayasa Değişikliği'ne ne oy verilmesi gerektiği meselesi

Her yerde, her yazımda bu değişikliğin ne getirdiğinden, ne götürdüğünden, oyun ne olması gerektiğinden ve nedenlerinden bahsettim.

Bu anayasa değişikliği darbeye başkaldırı mıdır? Bu anayasa 16 kere değişti, darbe anayasası mı kaldı? "Hayır" demek darbeci olmak demek değildir.


Bu anayasa değişikliği Evren'e yargı yolu açıyor mu? HAYIR! Neden: Suç zaman aşımına uğramıştır. Ayrıca Geçici 15. md. darbecilere "af" getirmiştir, madde kalksa bile "af hükmü" kalkmaz. Örneğin siz "Rahşan Affı"nı yürürlükten kaldırırsanız af kapsamındakileri yargılayamazsınız. Çünkü bir kere "af" hükmü konulmuştur. Maddenin kalkması affı kal-dır-maz!

Bu anayasa değişikliği ile Adalet Bakanı ve müsteşarın HSYK'da etkinliği artacaktır. AKP diyor ki "AB ölçünlerinde HSYK için evet." Hangi AB ülkesinde Adalet Bakanı'nın HSYK başkanı, müsteşarının doğal üye olduğu görülmüş.

Bu anayasa değişikliği ile memura toplu sözleşme hakkı veriyor mu? "Kısmen" veriyor. Neden uzlaşmazlık durumunda kararı "Uzlaşmazlık Kurulu" veriyor ve bu kurulun kararları yargıya kapalı oluyor?

Yeni değişiklikler ile ilgili uygulamalar ile ilgili olarak "yasayla belirlenir" deniyor. Uygulama ile ilgili düzenlemeler neden bu pakedin içinde yok ya da neden uygulamalarla ilgili kanun çıkana kadar eski hükümlerin geçerli olacağına dair bir geçici madde yok? Ortaya belirsiz bir boşluk çıkıyor ve bu boşlukta AKP istediğini yapar. Çünkü kanun yok!

Bu anayasa değişikliği ile asker kaçakları yurtdışına çıkacak mı? EVET! O zaman ben "hayır" derim. Yurtdışına çıkış yasağı için mahkeme kararı şartı, asker kaçaklarına yurtdışı yollarını açıyor.

Bu halk oylamasında 26 soruya 1 yanıt istenmekte. AYM ile yurtdışına çıkış yasağının, olumlu ayrımcılık ile HSYK'nın, darbecilere yargı yolunun ne ilgisi var? Bu paket içinde benim "evet" demek istediğim birkaç madde var. Neden "ya hep ya hiç" deniliyor? Bu mu demokrasi? Ayrıca bu 1949'dan beri üye olduğumuz Avrupa Konseyi'nin öneri kararı veren organı Venedik Komisyonu ilkelerine aykırıdır. Venedik Komisyonu’nun 2006 tarihli “Referandumlarda İyi Uygulamalar Kılavuzu”nun 30. Maddesi’nde “Seçmenler, aralarında bir bağ olmayan farklı sorulara aynı anda oy vermek zorunda bırakılmamalıdır.” denmektedir.

Birden fazla sendikaya üye olma hakkı nedir?
2821 sayılı Sendikalar Kanunu'nun 22/1. maddesinin birinci cümlesinde, kaldırılması öngörülen Anayasa'nın 51. maddesinin 4. fıkrası yinelenmektedir. Bu hakkın verilebilmesi için, Sendikalar Kanunu'ndaki hükmün de kaldırılması gerekmektedir. Ama bu hak verilmiş olursa esnek çalışma koşullarına bağlı olarak işçinin üzerindeki yük artar.

AYM hakkındaki düzenlemelerde üyelerin büyük çoğunluğunu cumhurbaşkanı ve AKP'nin karar gücünü arttıran büyük bir çoğunluğa sahip olduğu TBMM atıyor. Anlayacağınız yargı ele geçirilmek isteniyor.

Comments

Popular posts from this blog

RedHack'in Diyanet İşleri Başkanlığı hacki ve SQL Injection

What happens if you killed by a space debris?

Uzay çöpü tarafından öldürülürseniz ne olur?