Görmüyor musunuz?

Facebook'ta yazdığım bir yorum yazıya döndü. Buraya da bir kopyasını bırakıyorum.

Beyler bayanlar, bu Anayasa 16 kere değişti, darbe anayasasından eser yok. Bu değişiklikle 26 soruya bir yanıt isteniyor. Böyle şey akla mantığa sığar mı? AYM ile özel verilerin korunmasının, HSYK ile darbe sorumlularının yargılanmasının ne ilgisi var?

Bu anayasa değişikliği ile asker kaçaklarının yurtdışına çıkabilecek mi? EVET! O zaman hayır derim ben arkadaşlar. Yurtdışına çıkış yasağı için mahkeme kararı şartı, kaçakların yurtdışına çıkmasının önünü açıyor. Görmüyor musunuz?

AKP diyor ki "AB ölçünlerinde HSYK için evet." Hangi AB ülkesinde Adalet Baknı'nın HSYK başkanı, müsteşarının doğal üye olduğu görülmüş? Bu anayasa değişikliği ile HSYK'da Adalet Bakanı'nın vesayeti artıyor, görmüyor musunuz?

Bu anayasa değişikliği ile AYM üyeleri TBMM ve cumhurbaşkanı tarafından atanacak. Yasama AKP'nin elinde. Yürütme (TBMM) de AKP'nin elinde. Mecliste %60 çoğunlua sahip olan AKP, istediği yasayı çıkartabiliyor. Yargı da AKP'nin elinde olursa ne olur?  Bu ne demek? Monarşi, diktatörlük, aklınıza ne gelirse o demek. AKP, yaptığı tüm yolsuzluklar için Yüce Divan'a gideceğinin farkında! Bu son çırpınışlar. (Bakınız: http://anayasadeğişikliği.tumblr.com/post/922493195/anayasa-degisikliginin-perde-arkas )

Beyler bayanlar, bu anayasa değişikliğine "hayır" demek; darbeyi desteklemek demek değil, AKP 2010 Sivil Hükûmet Darbesi'ne "hayır" demektir. Bu anayasa değişikliği ile darbeciler yargılanamayacaktır. Birinci neden, Geçici 15. madde af getirmiştir onlara, maddenin kalkması af hükmünü kaldırmaz. Örneğin siz Rahşan Affı'nı kaldırarak o af kapsamındakileri yeniden yargılayabilir misiniz? Hayır! İkinci neden, suçun zaman aşımına uğramış olmasıdır.

Beyler bayanlar, Mamak'ı alın Silivri'yi koyun! Fişlemeleri alın yasadışı telefon dinlemelerini koyun! Kenan Evren'i alın Tayyip'i koyun! Akın size ikiz 12 Eylül, "evet" derseniz.

Beyler bayanlar, bu anayasa değişikliğine oy verirken ülke çıkarını düşünün kendi çıkarınızı değil. Memur-Sen neden "evet" diyor? Toplu sözleşme hakkı veriliyor diye. Ancak bu anayasa değişikliği ile toplu sözleşme hakkı "göstermelik" veriliyor. Neden? Uzlaşmazlık durumunda son sözü Uzlaşmazlık Kurulu verecek ve kurul kararları yargı denetimine kapalı. Kurulda kimin adamları olacak? Elbette hükûmetin.

Efendiler! Anayasalar 30-40 yılda bir değişen "toplumsal"  metinlerdir. 40 yıl bu değişiklikle yaşar mısınız? Anayasa, bu değişikliklerle toplumsal metin olmaktan çıkarılıp AKP'sel metin durumuna getirilecektir. Görmüyor musunuz? BDP gibi düşünenlere şunu da söylüyorum; bu toplumsal metinde ülkeyi bölen kararlar teklif dahi edilmez.

Anayasa değişikliğinin durumu bu kadar açık. Görmüyor musunuz? Yoksa gözünüze koyun gözlüğü takan bir AKP iktidarı yüzünden mi görmüyorsunuz? Görseniz iyi olur. "Evet "deyip ülkeye, sonra kafanızı duvarlara taşlara vurup kendinize yazık etmeyin.

Comments

Popular posts from this blog

RedHack'in Diyanet İşleri Başkanlığı hacki ve SQL Injection

What happens if you killed by a space debris?

Uzay çöpü tarafından öldürülürseniz ne olur?