Üniversite sınavlarında da mı soru sızdırma var?

KPSS'deki utancayı biliyoruz. Peki üniversite sınavları göze çarpıyor mu?

KPSS'deki soru sızdırılma utancasını hepimiz biliyoruz. Cemaate yakınlığı ile bilinen FEM Dershanesi öğrencilerine soruların sızdırıldığı iddia ediliyor. Birincilerin hepsinin bu dershanenin öğrencisinin olması ise iddiayı kuvvetlendiriyor, araştırıldıkça somut bulgular ortaya çıkıyor. Peki ya üniversite sınavlarında?

Fem Dersanesi geçtiğimiz yıllarda her ÖSS'den sonra sınavda sorulan sorular ile kendi hazırladığı sorular arasındaki benzerliği "Tam İsabet" adı altında duyuruyor. Bu yıl da öyle yaptı. Bu yıl LYS sınavındaki bazı soruların "bu kadar da olmaz" denecek kadar yakın olduğunu fark ettim. Özellikle LYS-1 48. soru, Fem Dershanesi'nin Matematik 20 LYS Denemesi'nin 48. sorusu ile tek yumurta ikizliği gösteriyor.

En çok şaşırtıcı benzerlik 17 soru ile LYS-3 sınavında, 2. şaşırtıcı benzerlik 11 soru ile LYS-4 sınavında, 3. şaşırtıcı benzerlik 8 soru ile LYS-1 sınavında, en az şaşırtıcı benzerlik ise 3 soru ile LYS-2 sınavında. Tabii bunlar FEM Dershanesi'nin "Tam İsabet" adı altında açıkladığı sorularda tesbit edebildiklerim. Daha var mıdır acaba?

İşte o sorular:

Düzenleme notu: Ben bu yazıyı girdiğimde basındaki iddialardan habersizdim, bir de baktım ki YGS'de soru sızdırılma iddiaları var. Bu da benden "tam isabet". Bu yıl tüm sınav dizgesi çöktü. Yetkililer koltuklarını bırakıp işini iyi yapabilecek, soruları sızdırmayacak olanlara bırakmalı.

Comments

Popular posts from this blog

RedHack'in Diyanet İşleri Başkanlığı hacki ve SQL Injection

What happens if you killed by a space debris?

Uzay çöpü tarafından öldürülürseniz ne olur?