Üç günde kurtaracakmış!

Şili'deki maden kazasının ardından işçilerin 69 gün sonra yeryüzüne çıkması ile ilgili Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ömer Dinçer; "Böyle bir kaza bizde olsaydı, madencilerimizi üç günde çıkarırdık" dedi.


 Zonguldak'taki maden kazasının ardından madencilerin ölümüne "Kader." diyen başbakanın "Güzel öldüler." diyen bakanı "Böyle bir kaza bizde olsaydı, madencilerimizi üç günde çıkarırdık." dedi. Zonguldak'taki kazada cesetlerden birinin hâlâ çıkarılamamasına rağmen!

Bir de Zonguldak'taki kaza ile Şili'deki kazayı karşılaştırmış, "Zonguldak'da grizu patlaması ile kazaya uğradık. Şili'de ise göçük oldu. Şayet Şili'de ki gibi bugün Zonguldak'da grizu patlaması olduğu yerde göçük olsaydı, işçilerimizden hayatını kaybeden olmayacaktı ve sadece 3 günde çıkaracaktık. 560 metrede 3 günde çıkarırdık. Biz çok daha iyiyiz. Şimdi siz madenin bir köşesinde göçük olmuş, öbür tarafta güvenli bir yerde ayrıca bekleyen insanları görüp 'bizde niye böyle değil' diyorsanız bize haksızlık ediyorsunuz. Çünkü bizim madenlerimizde işçilerimizin güvenle ve aylarca kalabilecekleri güvenli mekanlar var. Onlar geldikleri zaman zaten ona benzer yerlerde dinleniyorlar,yemeklerini yiyorlar ama bizde insanları hayatını kaybettiler. İkisi ayrı durumlar. Onun için Şili'de ki benzer bir durumu bizimle mukayese etmenin daha doğru olacağının kanaatindeyim." Cesedi çıkaramadınız, canlısını nasıl çıkaracaktınız acaba?
Sayın Bakan kurtarabilmemiz için göçük olması hem bizim hem işçiler için daha olanaklı olur demek istemiş anlaşılan.

Ama, ben sayın Bakan'a Edirne'deki göçükten sonra üçüncü gün acı haberin alındığını da hatırlatırım.

Ankara'da 28 Temmuz'da yaşanan göçükte iki ölü olduğunu da hatırlatırım sayın Bakan'a.

2009'un Mart ayında Manisa'daki göçükte bir ölünün olduğunu hatırlatırım sayın Bakan'a.

27 Mart 2009'da Elazığ'daki göçükte iki ölünün olduğunu hatırlatırım sayın Bakan'a.


2 Nisan 2009'da Karaman'daki göçükte bir ölünün olduğunu hatırlatırım sayın Bakan'a.


2009'un Nisan ayında Zonguldak'taki göçükte bir işçinin öldüğünü hatırlatırım sayın Bakan'a.


Peki Şili'deki? İşçilerin burunları bile kanamadı!


Bu örnekler çoğaltılabilir.


Son olarak söylüyorum ki; sayın Bakan, sözle peynir gemisi yürümez! Her işyerinde bir levha vardır, "ÖNCE İŞ GÜVENLİĞİ" yazar büyük harflerle. Bunu o levhanın üzerinde yazan yazı olmaktan çıkarıp ne zaman uygulamaya alırsanız, o zaman gerçekten bu dedikleriniz gerçekleşir. Ayrıca, olay olduğuna nasıl kurtarılacağından çok olayların en üst düzeyde nasıl önlenebileceğini tartışmak daha iyi olur.

Comments

Popular posts from this blog

RedHack'in Diyanet İşleri Başkanlığı hacki ve SQL Injection

What happens if you killed by a space debris?

Uzay çöpü tarafından öldürülürseniz ne olur?