Wednesday, November 17, 2010

Greenpeace soruyor: "Seninki kaç santim?"

Greenpeace Akdeniz, yavru balıkların erginleşemeden avlanmasına dikkat çekiyor.
Uluslararası çevreci oluşum olan Greenpeace'in Akdeniz oluşumu yavru balıkların yumurtlama dönemine girmeden avlanmasına dikkat çekiyor ve deniz ekosisteminin tehlikede olduğunu belirtiyor.

Konu ile ilgili "Seninki kaç cm?" adıyla bir imza kampanyası oluşturan Greenpeace Akdeniz, sorunu Genel Ağ üzerinden imzaya sundu.

Ağ kümesinde imzaya açılan metinde balık boyunun neden önemli olduğu şöyle açıklanıyor:


Bugün dünya denizlerindeki büyük balık türlerinin yüzde 90'ı, toplam balık türlerinin ise yüzde 60'ı tükenmiş durumda.

2050 yılına geldiğimizde ise dünyadaki balık stokları tükenecek. Türkiye'de durum farklı değil...Balık stoklarımız ve balıkçılık can çekişiyor. Endüstriyel avcılık arttıkça, yumurtlama zamanları ve yerlerinde avlanıldıkça balık stokları hızla azalıyor, balıklar azaldıkça daha çok yavru balık avlanmaya ve satılmaya başlanıyor. Yavru balık avlandıkça ve satışı devam ettikçe de türler üremeye fırsat bulamadığı için durum daha da vahim hale geliyor.

Küçük Balık Yoksa Büyük Balık da Yok!

Henüz üreme olgunluğuna, boyuna erişmemiş yavru balıkların avlanması, satılması, tüketilmesi deniz kaynaklarının ziyan edilmesidir. Olgunluk çağına gelen bir balığın her yumurtladığında binlerce balık ürettiği unutulmamalıdır. Her canlı en az bir kez üreme hakkına sahiptir, ve eğer yarın da denizlerimiz de balık türleri olmasını istiyorsak acilen balık boylarına önem vermeliyiz. Ayrıca anaç balıklar boyut olarak büyüdükçe daha da fazla yumurta verirler, işte bu yüzden balıklar için her cm. hayati derecede önemlidir.
Türkiye'de avlanması ve satılması yasal balık boylarına uyulmadığını balık pazarlarında gördüğümüz yavru balıklardan anlamak mümkün. Örnek mi? Lüferin en az bir kez üreyebilmesi için minimum 20 ila 24 cm'e ulaşması gerekirken bugün yasal avlanma boyu 14 cm olarak verilmiştir. Yani aslında yavrusu olan çinekop boyu. Aynı şekilde palamutun üreme boyu 38 cm ila 42 cm arasında iken yasal avlanma boyu 25 cm dir!
Bu durum açıkça gösteriyor ki, denizlerimizdeki biyoçeşitliliğin korunmasını sağlayacak ciddi bir yönetim planına ihtiyaç duyulmaktadır. Ticari balık türlerinin yumurtlama ve gelişme alanlarının deniz rezervi olarak korunması da en etkin yöntemlerden biridir. Hep birlikte, Tarım Bakanlığı'nın acilen balık stoklarının ve balıkçılarımızın geleceği adına yavru balık satışını engellemesi ve yasal balık boylarını bilimsel temellere oturtmasını sağlayalım. Yavru balık satmayın, almayın, tüketmeyin, denizlerimizin geleceğini korumaya yardım edin. Eyleme katılın!

Ağ kümesinde hangi balığın boyunun ne kadar olması gerektiğini gösteren bir çizelge var ve bu çizelge indirilebiliyor.

Ayrıca kampanyaya destek veren kişilere bir profil açılıyor, bu profilde çizelgedeki balıklar profilin arkadaşlar tarafından görüntülenmesi durumunda uygun boya geliyor ve hepsi büyürse Greenpeace kısakollusu armağan ediliyor.

Kampanyaya buraya basarak ulaşabilirsiniz.

6 comments:

 1. http://bit.ly/aOlCcA benim garibanıda yemleyin

  ReplyDelete
 2. http://bit.ly/9qnRT9

  ReplyDelete
 3. http://bit.ly/9yLC1Z

  ReplyDelete
 4. http://bit.ly/9yLC1Z

  ReplyDelete
 5. http://www.kacsantim.org/balik/BeratKaya1332002966?nor=1

  ReplyDelete
 6. http://bit.ly/HiGeIx 1 kere tıklarsanız sevinirim :)

  ReplyDelete