Bir çıban: ÖSYM ve YÖK!

"Tesadüf o ya (!), ya bu özelliği taşıyan kitapçıklar yandaşlara geldiyse? Tesadüf olsa bile sınavla ilgili büyük bir sır açıktadır."
Blogger hakkında kapatma kararı çıktığından beri yazma iştahım kesildi, fazla yazasım gelmiyor. Aslında yazacak o kadar çok şey var ki.

İnsan doğar; 6'sında okula başlar; liseye gitmek için LGS, OKS, SBS, adı her ne halt ise sınava girer. İlk o zaman tanışır sınav heyecanı, koşuşturması, alın teri ile. Dershaneler ile... Aradan üç-dört yıl geçer ki, yine alnının terini akıtmak zorundadır, daha ilki kurumadan. ÖSS, ÖYS, YGS, LYS ya da adı her ne halt ise bir yarışa daha girer. Üstündeki heyecan daha fazladır. Bu aşamayı geçenler kamuya girmek istiyorsa KPSS denen bir şey ile tanışır ve ortaya çıkar ki, eşgüdüm içinde büyük bir kopya olayı yaşanmıştır. Alın teri dökenler kadrosuz kalmış, kadrolara yandaşlar yerleşmiştir. Sınav dizgesi çökmüş, insanların ruh sağılığı bozulmuştur.

Derken ÖSS, ÖYS, YGS, LYS ya da adı her ne halt ise bu sınavda büyük tedbirler alınır. Hatta ÖSYM Başkanı sapıtır, cep telefonu sağlayıcılarına "Sınav sırasında iletişimi kesin." der. Ancak sorun kaynağının çıbandan olduğu ortadadır. Sınav sırasında alınan önlemler yetersizdir. Asıl sorun, soruların hazırladığı ortamın güvenliği ve soruları hazırlayan kişilerin güvenilirliğindedir. Sahi, ne kadar güvenilirdirler? Bu kişiler neye göre seçilirler?

Bir iddia atılır ortaya, şifreli kopya. Soruların yanıtı küçükten büyüğe sıralandığında doğru yanıt bulunabilir. Yani bir sorunun şıkları 8, 4, 2, 5, 7 ise 2, 4, 5, 7, 8 diye sıralandığına görülür ki yanıtı 4'tür. Öğrencilerin ruh sağlığı bozulur yine. Zaten zırt pırt değişen eğitim ve sınav dizgesinde kafaları allak bullaktır.

ÖSYM Başkanı açıklama yapar. Der ki; “Basında 'YGS'de Gizli Şifre' başlığı ile yer alan kitapçık, ÖSYM'nin sınav sonrasında basına vermek ve internet sitesinden duyurmak üzere hazırlanmış, ana soru kitapçığından türetilmiş, tek bir soru kitapçığıdır. Bu soru kitapçığının herhangi bir adaya verilmesi söz konusu olmadığından, doğru cevabın bulunduğu yer değiştirilmeden sadece yanlış cevap seçeneklerinin yerleri değiştirilmiştir. Bu soru kitapçığı sınava giren hiç bir adaya verilmemiştir.
ÖSYM, Şubat 2011'den itibaren gerçekleştirdiği tüm sınavlarda
'adaya özgü soru kitapçığı' hazırlayarak pek çok haksızlığın önüne geçmiştir. Adaya Özgü Soru Kitapçığı uygulamasında tüm adaylar için hazırlanmış olan toplam soru, ana konu alanları ile sınırlı kalmak üzere, her bir aday için rastgele seçilmiş farklı sıraya konulmaktadır. Buna ilave olarak her sorunun doğru cevabı da her bir adayın soru kitapçığında yine rastgele biçimde bir şıka atanmaktadır. Madde analizine imkan tanımak üzere yanlış seçeneklerin de yerleri değiştirilmektedir. Bu sayede her bir adayın soru kitapçığı 'tek bir tane' olarak basılmaktadır. Bugüne kadar yapılan üç sınavda da bu gerçekleştirilmiştir.” 

"Sözkonusu durum başka kitapçıklarda olabilir mi?" sorusuna ÖSYM Başkanı "Olabilir." der. Endişeler bitmez tabî. Herkes şaşkındır. Tesadüf o ya (!), ya bu özelliği taşıyan kitapçıklar yandaşlara geldiyse? Tesadüf olsa bile sınavla ilgili büyük bir sır açıktadır. Soruyu yapamayan aday yanıtları küçükten büyüğe sıralar, tutarsa doğru şıkkı bulabilir.

ÖSYM ve YÖK bir çıbandır. Bu çıbandan kurtulmak zorunlu bir duruma gelmiştir. Milyonlarca insan kopya, yolsuzluk korkusu ile yaşayamaz.

Comments

Popular posts from this blog

RedHack'in Diyanet İşleri Başkanlığı hacki ve SQL Injection

What happens if you killed by a space debris?

Uzay çöpü tarafından öldürülürseniz ne olur?