Bu 138 sözcüğe erişim engellenmiştir!

Saçmalığın böylesi! BTK, 138 sözcüğün Genel Ağ'da kullanımını yasakladı!

BTK tarafından barındırma firmalarına gönderilen tebliğ, gündeme bomba gibi düştü. Herkes bunun bir engelleme, bir yasak olduğunu düşünürken BTK konuya açıklık getirdi.

İlk okuduğumda ben de BTK'nın 138 sözcüğü yasakladğını düşündüm. Ancak BTK yaptığı açıklamada sanıldığı gibi yasaklanan sözcük olmadığını, yalnızca barındırma firmalarına kanunlara aykırı içerik yayımlayan ağ kümeleri ile ilgili gerekenin yapılmasının bildirildiğini, sözkonusu 138 sözcüğün ise bu tür içerikleri bulma konusunda bir anahtar dizelge olduğunu belirtti.

İşte açıklama:
"5651 sayılı yasa kapsamında yer sağlayıcılara 1 numaralı anahtar kelime grubunun geçtiği alan adlarının barındırılmaması, 2 numaralı anahtar kelime grubunun alan adından ve 3 numaralı anahtar kelime grubunun ise içerikten kontrol edilerek gerekli önlemlerin alınması amacıyla gerçekleştirilen bildirimden ibarettir.

Bu sözcüklerle ilgili yasaklama söz konusu olmayıp, yer sağlayıcıların katalog suçlardan birini işleyen siteleri tespit etmelerini kolaylaştırmak için sunulmuş anahtar sözcüklerden ibarettir."

Bu tebliği yazan kimse durumu anlatmakta zorlanmış, bu nedenle herkes durumu yanlış anladı.

Konu ile ilgili Webrazzi haberi: http://ufalt.co.tv/btk138webrazzi
Konu ile ilgili CNN Türk haberi: http://ufalt.co.tv/btk138cnn

Comments

  1. Bu yasakçı zihniyetle başımız belada..

    ReplyDelete

Post a Comment

Popular posts from this blog

RedHack'in Diyanet İşleri Başkanlığı hacki ve SQL Injection

What happens if you killed by a space debris?

Uzay çöpü tarafından öldürülürseniz ne olur?