Wednesday, July 25, 2012

Baz istasyonları hakkında bilimsel gerçekler

Teknoloji Bilgilendirme Platformu baz istasyonları
Teknoloji Bilgilendirme Platformu bu broşürle baz istasyonları hakkında yanlış bilinenleri düzeltmeyi amaçlıyor.

Broşürde; baz istasyonları ve baz istasyonlarından yayılan elektromanyetik dalgaların sağlığı olumsuz etkilediğine dair kanıtlanmış bilimsel sonuçlar olmadığı, bir baz istasyonu yerinden kaldırıldığında baz istasyonlarının daha uzaktaki bir baz istasyonuna ulaşmak için daha çok enerji harcayacağı ve bunun telefon kullanan kişinin daha çok elektromanyetik dalgaya maruz kalması anlamına geleceği, baz istasyonlarının hastalık nedenleri sıralamasında son sıralarda bile yer almadığı bilgilerine yer verildi.

Ayrıca; baz istasyonlarının denetiminin BTK tarafından yapıldığı ve denetimsiz baz istasyonu kurulamadığı; baz istasyonları şehir dışına kurulursa şehir içinde iletişimin olanaksız olacağı; bir baz istasyonunun BTK tarafından verilmiş Güvenlik Sertifikası'na sahip olması, bu istasyonun yönetmelik şartlarına uygun kurulduğu, kurum tarafından denetlendiği ve sürekli yaşam alanlarında yönetmelikle verilen sınır değerleri geçmeden faaliyetini sürdürdüğü anlamına geldiği belirtildi.

Baz istasyonlarının kamufle edilmesinin amacının çevre ile uyumlu estetik bir görüntü elde etmek olduğu ve bunun baz istasyonlarını insanlardan gizlemek gibi bir amaç gütmediği vurgulandı.

Bana sorarsanız, baz istasyonları pek çok teknolojik aygıttan daha az zararlıdır. Mikrodalga fırın "mikrodalga" olduğu için daha çok zarar verir, radyo ve televizyon dalgaları daha az zararlıdır. Bir dalga ne kadar "mikro" ise insanda mutasyona yol açma olasılığı o kadar fazladır. Dalga boyu ne kadar büyükse o kadar zararsızdır. Şunu söyleyebilirim ki, hiçbir şey %100 zararsız değildir.

Elektromanyetik tayf, elektromanyetik spektrum

Broşüre buradan ulaşabilir ya da aşağıdan okuyabilirsiniz.

No comments:

Post a Comment