Saturday, July 14, 2012

Fikrimden girişim olur mu? - 1: İş planları nasıl ve ne zaman yapılmalı?

İş plânları, ilk müşteri ile karşılaşıldığı an söner!

Bu yazıda anlatılanlar,  Etohum - Girişim Fabrikası Yaz Kampı'nın 12 Temmuz 2012'deki sınıf eğitiminde İhsan Elgin'in "Fikrimden girişim olur mu?" sunumunda anlattıklarıdır.

"Startup", olağanüstü belirsizlik koşullarında yeni ürün ve hizmetler geliştirir.

Girişimcilik bir yönetim anlayışıdır, geleneksel yönetim anlayışından farklıdır. Geleneksel yönetim anlayışında proje pazarlanamıyorsa sonlandırılır, girişimcilikte ise iş burada başlar. Projenin neden pazarlanamadığı sorusunda yanıt bulunur ve iyileştirmeler yapılır. İşte, bu nedenle iş plânları, ilk müşteri ile karşılaşıldığı an söner.

İş fikriniz bir gereksinime mi yanıt veriyor, yoksa zaten var olan bir şeye yeni bir yaklaşım mı getiriyor? Yani, bir "ilâç" mı yoksa bir "vitamin" mi? Bir gereksinime yanıt veriyorsa büyümesi rahat ama zaten var olan bir şeye yeni yaklaşım getiriyorsa rakiplerinden daha büyük bir yeniliğe (inovasyon) gereği var.

"Startup", iş modelini geliştirme aşamasındadır. Nasıl satış yaptığını bilemez, yapılan satışlar rastlantısaldır. İş planları startupda edinilen deneyimler ile daha büyük ölçekli bir şirkete geçerken yapılır.


Sıradaki yazı: Fikrimden girişim olur mu? -2: Pastanız ne kadar büyük?.


No comments:

Post a Comment