Monday, August 21, 2017

Hem Serinleyin, Hem de Enerji Tasarrufu Yapın

Eğer bu sıcak havalarda vantilatör ile serinlemeye çalışıyorsanız baştan söyleyeyim: Boşuna uğraşıyorsunuz. Sıcak havayı bir noktadan diğerine taşımak, serinlemenizi sağlamıyor ve vantilatörler de tam olarak bu şekilde çalışıyor. Gelin gerçekçi olalım: Hava sıcaklığının zaman zaman 40 dereceyi aştığı bu aylarda, serinlemek için klima dışında bir seçeneğiniz yok. Ancak klima satın almak o kadar kolay bir iş değil: Hem enerji tasarruflu, hem uzun ömürlü ve hem de yaygın bir servis ağına sahip olmalı. Servis ağı özellikle önemli, yoksa hem montaj, hem de bakım için epey bir beklemek zorunda kalıyorsunuz! Piyasadaki klima modellerine bakın: Tüm bu özelliklere sahip olanların sayısının çok az olduğunu, onların da fiyatlarının neredeyse bir servet düzeyine yaklaştığını göreceksiniz. Neyse ki Uğur Soğutma’ya ait UIS 18 klima modeli, her bakımdan mükemmel bir seçenek olmayı başarıyor.

UIS 18’in bu denli iyi bir seçenek olmasının ilk nedeni, enerji tasarrufu. Hem A++ enerji sınıfına giren ve hem de inverter teknolojisini kullanan klima modellerinin sayısı oldukça azdır. UIS 18 ise, bu teknolojileri bütçeyi zorlamayacak fiyatlar ile sunuyor. Inverter teknolojisi sadece enerji tasarrufu değil, kullanım ömrünü de uzatıyor. Zira klima kompresörü, bu sayede yalnızca gerektiği zaman çalışıyor. Yenilikçi teknolojilerin kullanılması sayesinde, UIS 18 bekleme modundayken yalnızca 1W elektrik harcıyor. Bu inanılmaz bir oran, zira neredeyse %80 oranında bir enerji tasarrufu yaptığınız anlamına geliyor.

Yenilikçi teknolojiler sadece inverter sistemi ile sınırlı değil: Akıllı soğuk hava üfleme özelliği, ortam sıcaklığını yavaş ve doğal bir şekilde istenen dereceye getiriyor. Follow Me özelliği, kumandanın bulunduğu bölgeye göre ısıtma ve soğutma yapabilmesin sağlıyor. İyonizer ve bio-filtre özellikleri sayesinde de, sadece serin değil, temiz bir havaya sahip olabiliyorsunuz. Elektrik kesintilerini de dert etmeyin: UIS 18, enerji geldiğinde otomatik yeniden başlama özelliği sayesinde size iş düşmeden her şeyi otomatik olarak hallediyor. Farklı BTU seçenekleri mevcut olduğu için, size en uygun olan modeli Uğur Soğutma yetkili servisleri aracılığı ile tespit etmenizi tavsiye ederim. Daha sonra, https://satis.ugur.com.tr adresinden uygun fiyatlar ve 12 taksit avantajıyla siparişinizi hemen verebilirsiniz.

                                     

Bir boomads advertorial içeriğidir.

Tuesday, February 09, 2016

Uzay çöpü tarafından öldürülürseniz ne olur?


Uzay çöpü grafiği, abartılı boyut. Görsel: NASA.

Yakın zamanda, Hint yetkililer bir otobüs şoförünün bir meteor tarafından öldürüldüğünü öne sürdü. Şu an için bir meteorit mi yoksa uzay çöpü mü olduğunu kimse bilmiyor. Eğer kanıtlanırsa bu kayıtlı tarihteki ilk meteorit kaynaklı insan ölümü olacak.

Eğer testler bunun bir uzay çöpü olduğunu gösterirse, Uzay Sorumluluk Sözleşmesi uygulanabilir. Sorumlu devlet tazminat ödeyebilir. Örneğin, SSCB nükleer güçlü uydu Kosmos 954 için Kanada'ya 3 milyon Kanada doları ödemişti. (Benkö, M. (1985)). Bir şey söylemek iöin biraz erken ama bu bir uzay çöpü ise, Uzay Sorumluluk Sözleşmesi'nin bir ölüme uygulanmasının ilk örneği olabilir.

Benkö, M. (1985). Space law in the United Nations. Martinus Nijhoff. ISBN 978-90-247-3157-2.

What happens if you killed by a space debris?Space debris plot, size exaggerated. Figure credit: NASA.

Recently, Indian authorities speculated that a bus driver killed by a meteorite. Nobody knows, is that a meteorite or space debris for now. If proven, it would be the first meteorite death of a human in recorded history.

If tests show that is a space debris, the Space Liability Convention might be applied. The responsible state may pay compensation. For example, USSR paid C$ 3 million to Canada for nuclear-powered satellite Kosmos 954 (Benkö, M. (1985)). This is quite early to say something, but if that is a space debris, this might be the first example for application of the Space Liability Convention to a death.

Benkö, M. (1985). Space law in the United Nations. Martinus Nijhoff. ISBN 978-90-247-3157-2.

Thursday, January 28, 2016

Risks life to prove physical law ― FREE FALL!

"Physicist Andreas Wahl knows that things rotate faster when they approach a central point. Therefore he is letting himself be dropped 14 metres towards the ground - only attached to a loose rope with a weight at the other end."

Wednesday, September 30, 2015

New trend: Physicist trolling (?) spam

I saw this tweet on Twitter:

Looks interesting. Basic Google search for “the modern physics is a pseudo-science in hundred percent” displayed one result, a post from a Swedish blog. And the spam mail, about "the Nobel Commitee":[1]

Subject: Changes at The Nobel Committe
Welcome dear Colleague,
In the last 100 years we donated many Nobel Prizes for worthless and speculative theories and models. Also was a big mistake to donate Nobel Prize to Francois Englert and Peter Higgs for their ridiculous boson theory. Joseph Incandela and his team issued a speculative explanation. They said that they detected 133 proton mass Higgs boson. It proved to be a lie, because they detected only 4 muons and 2 photons. The mass of these is altogether 0.4 proton mass. We are considering to withdraw the undeservedly received Nobel Prizes and we put a proposal because of removal of Joseph Incandela and his team from the management of CERN.
In the future we don't want to donate more Nobel Prizes for ridiculous, worthless and speculative theories and models. Why did so the Nobel Committe? In this year we received two papers in an email from "The Hungarian", who is a hungarian reformer physicist. He demonstrated that the modern physics is a pseudo-science in hundred percent and he described with eight digits accuracy the electromagnetic physics of photons, X-ray-photons, gamma-photons, muons, electrons and all atoms, thus solving all the problems in particle and nuclear physics. At the same time he uncovered the fraud of Joseph Incandela and his team. The papers of "The Hungarian" you can read below.
We think so that in this year the Nobel Winner should be "The Hungarian". Please let us know if you are in agreement or opposition with our decision. You can contact me in any way as are below. Thank you in advance. Best regards,
"The Distinguished Professor" The Royal Swedish Academy of Sciences Member of Class for Physics Professor Emeritus "City" University

First at all, you were sending this ridiculous mail to physicists. No further comment.

[1] Bierlich, Christian. "Fysikerspam." Ingeniøren. 29 Sept. 2015. Web. 30 Sept. 2015. <http://ing.dk/blog/fysikerspam-179127>.