Stack Overflow 2012 infografiğiKısaca bahsetmek gerekirse Stack Overflow yazılım odaklı bir soru-cevap platformu olarak Stack Exchange Network bünyesinde, 2008 yılında kuruldu.

Kurucular arasında global çapta önemli bir üne sahip olan Joel Spolsky de bulunuyor.Başta Careers olmak üzere çok sayıda alt sayfaya da sahip olan platform; içerisinde barındırdığı geçmişte verilmiş yanıtlar ve sorduğunuz soruya konunun uzmanlarından gelen hızlı geri dönüşler sebebiyle programlama dünyasında ciddi bir yer işgal ediyor.

Stack Overflow’u farklı kılan bir diğer konuysa başarıyla kullandığı, zamanla içerisinde oyunlaştırma öğeleri de barındırmaya başlayan, puanlama algoritması.

Son açıklanan rakamlara göre Stack Overflow 1 buçuk milyonun üzerinde üyeye ve 4 milyon’u aşan soru havuzuna sahip.

Sitenin Ocak 2013 itibarıyla aylık tekil ziyaretçi sayısı da 17 milyonun üzerinde.

Aşağıda, siteye ilişkin göreceğiniz infografikte Stack Overflow üzerindeki en popüler programlama dilinin JavaScript olduğu anlaşılıyor. Mobil cihaz kullanımında ise Android 2012′de öne geçmiş gibi görünüyor. Platform üzerindeki yazılımcı kitlesi ile ilgili detaylı bilgileri ve Careers sayfası hakkındaki notları infografikte bulabilirsiniz.

Ayrıca infografiğe baktığınızda yazılımcıların yıllar geçtikçe işyerlerinde daha mutlu olduklarını ve Android’li cihaz kullanımının diğer tüm rakiplerinden daha hızlı bir artış içinde olduğunu da gözlemleyebilirsiniz.

Comments

Popular posts from this blog

RedHack'in Diyanet İşleri Başkanlığı hacki ve SQL Injection

What happens if you killed by a space debris?

Uzay çöpü tarafından öldürülürseniz ne olur?